Responsive Web Tasarım

Responsive (Duyarlı) Web Tasarım Nedir?

Responsive Web Tasarım : Bilgisayar,tablet,mobil cihazlar ve tüm tarayıcılarda (chrome,explorer,firefox,opera vb.) ekran çözünürlüklerine göre duyarlı davranan kullanıcıya etkin kullanıcı deneyim sunan web tasarım türüdür. 

Responsive web tasarımlarında kullanılan kodlama teknikleri ile; HTML, CSS ve JavaScript,menüler, sayfa yapıları ve görsellerin tamamı akıllı birer nesne gibi davranarak kullanıcının işlem yapmasını gerektirmeyecek şekilde otomatik ayarlanır. 

Günümüzde birçok insan bir ürün ya da izmet satın alırken mobil cihazlardan ve farklı tarayıcılardan arama yaptığı düşünüldüğünde duyarlı tasarımın(responsive web tasarım) önemi açıkça ortaya çıkar. 

Responsive web tasarımın diğer önemli yönlerinden biri de arama motorlarında öncelik tanınmasıdır. Örneğin: bir cafe web sitenizin olduğunu düşünelim bu cafenin İstanbul Üsküdar'da olduğunu varsayalım. Bir kullanıcı “Üsküdardaki Cafeler" diye arama yaptığında responsive olan web siteniz responsiv olmayan diğer sitelere göre daha üst sıralarda görünür. Bu durum size müşteri kazandırma olasılığını arttırmaktadır.

Türkiye'de 35 milyon aktif mobil kullanıcısı olduğunu biliyoruz. Bu kullanıcıların birçoğu hizmet veya ürün alırken mobil arama yapar ve bu şekilde nereden bunları sağlayacağına karar verir.

Responsive Web Tasarım Neden Gereklidir?

 • Kolay Yönetim Sağlar

  Dilediğiniz platform üzerinden web sitenizi yönetebilirsiniz. İster mobil cihazınızdan isterseniz tablet ve bilgisayarlardan responsive web tasarım bir siteyi şekillendirebilir,yazı yazabilir,içerik paylaşabilir ya da müşterileriniz ile iletişime geçebilirsiniz.

 • Maliyeti Düşürür

  Duyarlı (responsive) bir siteniz varsa mobil için ekstra bir site yapmanız gerektirmez. Ayrıca sitenizi PlayStore ve AppStore 'da paylaşıp uygulama niyetli kullanmanız da mümkündür.

 • Web Siteyi Hızlandırır

  Kullanıcıların cihazlarına göre optimize edilen görüntü için yeniden yönlendirme yapılması gerekmediğinden yükleme süresi azalır. Böylece sayfanın daha hızlı yüklenmesi sağlanır. Hızlı siteler ziyaretçilerin sayfada daha fazla zaman geçirmesini sağlar. Basit mantıkla düşünün hızlı bir siteyi mi tercih ederdiniz yoksa yavaş bir siteyi mi?

 • Mobil SEO'ya Katkı Sağlar

  Responsive bir siteye sahipseniz Google vb arama motorlarında anahtar kelimelerinizde rakiplerinizden önde olursunuz. Bu da daha çok ziyaretçi ve daha çok müşteri demek. Mobil SEO günümüzde artık firmaların olmazsa olmazı haline gelmiş bulunmaktadır.

 • Ziyaretçi Artışı Sağlar

  Web sitelerinin ziyaretçi trafiğinde %35 oranında artış sağlar.Günümüzde neredeyse herkesin elinde akıllı telefon var. Ziyaretçileri ne kadar arttıracağını siz de kolaylıkla tahmin edebilirsiniz.

 • Etkin Kullanıcı Deneyimi Sunar
  Kullanıcılar mobil veya tabletlerden girdiği responsive olmayan sitelerden hemen çıkarlar. Bunun nedeni; görsellerin,menülerin,resim ve yazıların sürekli olarak kullanıcı tarafından büyütülüp küçültülmesidir. Kaliteli kullanıcı deneyimi için duyarlı siteler yaptırmanız gerekir.
Biz Sizi Arayalım